Шаңғы дайындығы: қауіпсіздік ережелері, таяқсыз жүріс

Сабақ:  «Шаңғы дайындығы: қауіпсіздік ережелері, таяқсыз жүріс.»

 

№1 ЕОМ

 

Күні: 09.02.2016ж

Мұғалім

есімі: Алек Хасен

 

Сынып: 9

Қатысқандар

саны:

Қатыспағандар

саны:

 

Сабақ

негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

   Ережелерді қайталап өту, таяқсыз

жүріс тәсілдерін дамыту.

 

Сабақ

мақсаттары

Барлық

оқушылар

 

Шаңғымен жүру тәсілін үйренеді.

 

Оқушылардың

басым бөлігі

Шаңғымен еркін жүрістің

бірнеше тәсілін орындай  алады.

 

Кейбір

оқушылар

 

Шаңғымен еркін сырғанай алады.

 

Тілдік

мақсат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                              

 

 

 

 

Алдыңғы

оқу

Оқушылар

.... (істей алады)

Шаңғыны таңдауды толық түсіндіре алады.

 

Негізгі

сөздер мен тіркестер

 

Ауыспалы адым,эстафеталық жүгіріс.

 

Сыныптағы

диалог/жазылым

үшін пайдалы тілдік бірліктер:

 

Талқылауға

арналған тармақтар:

 

Қауіпсіздік ережелері

Ауыспалы адымды жүріс.

 

Сіз

неліктен.... екенін айта аласыз ба?

 

Шаңғымен жүргенді оқушылар

ұнатады себебі шаңғы таза ауада жүріп оқушылардың серігуіне өте жақсы әсер

етеді.

 

Жазылым

бойынша ұсыныстар:

 

 

Шаңғының негізіг бөліктерін қағазға жазып көрсету.                                        

 

Шаңғымен таяқсыз жүріс ауыспалы адыммен орындалатыны

себепті өткен жаттығуларды осы сабақта таяқтың көмегімен  ауыспалы адымды жүріспен ұштасады.

 

Жоспар

Жоспарланған

жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз )

Ресурстар

Жоспарланған

уақыт

45 минут

 

Дайындық бөлімі

15мин

 

 

3-мин

 

 

 

 

2-мин

 

3-мин

 

 

7-мин

 

Амандасу,оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Оқушылардың сабаққа белсенділігін қадағалайды.

Оқушыларды түгендейді. Сабақтың тақырыбымен мақсатын

түсіндіру және  шаңғымен жүріс жасау техникасын, қауіпсіздік

ережелерін  пысықтап өту.

Тренинг «Кім жылдам» ойыны шаңғы аяқ киімін жылдамдыққа

кигізу. \жеңімпазды марапаттау\

Шаңғыларды таңдап сыртқа жолға шығуға нұсқау беру

оқушылар киініп болған соң  ретпен  сапты сақтап далаға шығады. /Шаңғыны

қолдарына адамдарға қауіпсіз етіп ұстап далада аяқтарына шаңғыны тағады.\

Оқушылар сабаққа дайын болған сәтте шаңғы алаңына бір

сапқа тұрғызып шаңғымен арнайы дайындық жаттығуларын орындату. –Оң сол аяққа

тепе-теңдік сақтау,                         

                                                 -Оңға

солға айналу.

-Таяқты ұстап аяқты кезек-кезек алға артқа созу,  

- Алға таяқсыз екі адым жасап орынға оралу,

-Таяқты қолттыққа қыстырып 10рет отырып тұру,

-Жұппен 60-м жарысу т.б дйындық жаттығуларын орындату.

Жаттығу орындау кезінде оқушылардың кауіпсіздікті

сақтауын және арқашықтың сақталуын қатаң қадағалау.

 

нұсқаулық,

 

оқулық

 

жүріс тхникалары бейнеленген суреттер.

 

 

 

 

 

 

 

 

Негізгі

бөлімі

25 мин

 

 

 

 

 

 

5- мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22-мин

Шаңғы дайындығы  сабақтарында                                           

қауіпсіздік ережелерін сақтау.

1. Киім ойдағыдай жылы болу керек.

Міндетті жылы іш киім, тоқыма қолғап пен бөрік болуы керек. Желді күні

кеудеше киген дұрыс.                                                                             2.

Шарықтар кең болғаны жөн, жылы болу үшін шұлық киіп, ұлтарақ салғанда, аяқты

қыспауы үшін аяқ киімінің кең болғаны керек.                                                                                   

3. Аязды күндері оқушылардың денесін үсік шалғандай белгі байқалса, ол

жердің айналасын қармен қызарғанша ысқылап, көмек көрсету қажет.                                                              

4. Шаңғының бекіткіші мен шарықтың дұрыс киілуіне әрдайым назар

аударып отыру қажет.                                                                                                             

5. Қалың қармен, мұздақты жерлермен, бұталар арасынан сақтықпен өту

қажет.                                                

                                                                                   6.

Таудан төмен сырғанау тек қана мұғалімнің рұқсатымен, кезекпен белгілі

арақашықтықты сақтай отырып жасалады.                                                             

               7. Тауға көтерілу

арнайы белгіленген жерлерде ғана мүмкін, сондай – ақ таудан түсіп келе

жатқандардың жолын кесіп өтуге тыйым салынады.                                                                                  

8. Шаңғы әр оқушының бойының биіктігіне сай таңдалуы керек.                                                                                                           

9. Шаңғы тебу алаңына шығар сәтте, оқушылар шаңғы мен таяқты қауіпсіз

етіп жианп ұтпау қажет.                  

                                                                               10.

Құлаған сәтте алға және артқа құлауға болмайды оң немесе сол жаққа құлаған

өте дұрыс.                                                                                       

                          11.

Шаңғымен қар жоқ жолсыз жермен жүруге тиым салынады , оқушылардың өміріне өте

қауіпті. Ережелерді әр оқушы қатаң сақтауы керек.

Таяқсыз шаңғы алаңын

айналып жүру. Шаңғымен жаттығулар жасау.

 

Арнайы жаттығулар

нұсқаулығы.

 

Шаңғыы дайындығы  ережелер топтамасы.

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

бөлімі

 

5мин

 

Жиынтық баға. Ауызша рефлекция .

 

 

 

Шаңғы

жарысының түрлері жайлы қосымша ақпарат беру.

 

Саралау-cіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенлдіруді қалай жоспарлайсыз?

 

Бағалау оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау

ережелері    АКТ-мен байланыс

құндылықтардағы байланыс

 

Жүріс тәсілінің дұрыс орындауларын нұсқап, жүріс

тәсілін достарына көрсетуін тапсыру.

Жүріс техникасын орындауларын қадағалау.

Қауіпсіздік ережелері.

Биология,математика,география,сызу,еңбек, АӘД пәнімен байланыс.

 

Рефлексия 

Сабақ/оқу мақсаттары шынай ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды

ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

енгіздім және неліктен?

 

 

 

 

 

 

Қорытынды

бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты  болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды

да,оқуды да ескеріңіз)?

 

 

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар

туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім

 

 

 

 

Автор: Алек Х
Просмотров: 1562
Дата создания: 12 Февраля 2016 г.
Дата редактирования: 12 Февраля 2016 г.